Poznań / Fabryka Zeylanda
05 XI 2015

WSPÓLNY PROJEKT POMOCOWY FUNDACJI SIGNUM I BUYEMBA SUUBIRA UGANDA FOUNDATION MA JUŻ 5 LAT

Działalność pomocowa

Dziękujemy, że jesteście z nami!

 

Przedstawiamy kilka efektów działań fundacji BSUF w Ugandzie. Wiele z nich nie miało by miejsca gdyby nie Państwa pomoc. Z dumą patrzymy jak nasi podopieczni dzięki programom edukacyjnym BSUF stają się coraz bardziej samodzielni. Listy, które otrzymujemy napawają nas wielką nadzieją nadając sens naszym działaniom.

 

1.HISTORIA OLIVII

Zaczęłam uczęszczać do St. Joseph Vacational College w 2013 roku dzięki pomocy moich rodziców. Jednakże po pewnym czasie zabrakło im pieniędzy na opłacanie mojej szkoły. Mam 6 rodzeństwa, którymi także musieli się zająć. Postanowiłam zarabiać sama na swoje utrzymanie, żeby móc dalej kontynuować naukę. Uważam, że  szkoła pomaga stać się lepszym obywatelem. Żeby pokryć czesne prałam ubrania i sprzątałam w domach.

Dzięki BSUF mogłam kontynuować swoją edukacje. Widząc moje zamiłowanie do nauki i ogromne chęci zdobycia nowej wiedzy, BSUF postanowiło mnie przyjąć pod swoją opiekę. Organizacja wspierała mnie finansowo przez 2 lata, opłacając moje szkolne czesne aż do ukończenia mojego kursu z szycia.

BSUF pomogło mi w utworzeniu własnej działalności. Zajmuję się szyciem toreb, portfeli. – Dzięki zarobionym pieniądzom jestem w stanie się samodzielnie utrzymywać. Nareszcie udało mi się uzyskać certyfikat/ dyplom ukończenia kursu szycia. Nie byłoby to możliwe bez pomocy BSUF.

Po BSUF dołączyłam do Christopher designs w połowie 2014 roku, po ukończeniu dodatkowego kursu z szycia. Dzięki niemu zyskałam nowe umiejętności oraz nabrałam pewności siebie. Szycie nie sprawia mi teraz żadnego problem.

Chciałabym serdecznie podziękować BSUF za ich wielką pomoc bez której nie byłabym w stanie tyle osiągnąć. Niech Pan Bóg ma was w swojej opiece. Olivia Namunana

 

2.PRZEDSZKOLE BUTANSI

Przedszkole Butansi podniosło status wioski Butansi do Sub-Country. Cała społeczność wioski jest niezwykle wdzięczna za pomoc BSUF. BSUF obecnie zaczyna szkolenia dla nauczycieli oraz opracowuje program nauczania oparty na zabawie z pobudzaniem dziecięcej wyobraźni.

 

3.NOWA GRUPA SAMOPOMOCOWA BSUF

BSUF objęła pomocą nową grupę 20 kobiet I kilku mężczyzn z Bululke udzielając im pożyczki. Grupa istnieje już ponad rok, w jej skład wchodzi kilku mężczyzn. Głównym celem grupy jest pomaganie sobie nawzajem poprzez dostarczanie tego co potrzebne jest w danym domostwie np. Krzeseł, drobiu. Wszystko to zostaje zakupione ze środków zgromadzonych przez członków grupy. Pożyczka zostanie przez grupę przeznaczona do różnych celów np: uprawa roślin, hodowla zwierząt, drobiu, zakup wyprawek szkolnych dla dzieci. Pożyczka zostanie zwrócona wraz z odsetkami po okresie 3 miesięcy. Następnie odsetki zostaną zwrócone grupie w postaci kolejnej pożyczki, Grupa wspólnie odpowiada za spłatę zaciągniętego długu.

 

4.PROJEKT ROZWOJU DLA ROLNIKÓW

W maju mieliśmy okazję odwiedzić 7 z 10 farmerów w wiosce Bugeywa. Z radością możemy stwierdzi, że efekt przerósł nasze oczekiwania. Wszyscy farmerzy byli szkoleni w dziedzinie racjonalnego gospodarowania. Dzięki temu kursowi zyskali wiele nowych umiejętności. Szkolenie pokazało jak uzyskać zadowalające plony przy uprawie mniejszej powierzchni ziemi, użyciu niewielkiej ilości sadzonek oraz wykorzystaniu herbicydów.

 

5.DODATKOWY PROJEKT – SZKOLENIE Z ROLNICTWA – DLA SAMOPOMOCOWEJ GRUPY KOBIET BSUF

Samopomocowa grupa BSUF złożona z 40 kobiet, która była wspierana dotychczas przez BSUF poprzez udzielenie pożyczki finansowej otrzymała kolejną pomoc w postaci szkolenia z rolnictwa. Podczas pierwszego spotkania grupa postanowiła, że chce odbyć szkolenia z zakresu uprawy kukurydzy.

 

6.SZKOLNE BADANIA KONTROLNE BSUF

BSUF zacznie niedługo współprace z Ministrem Zdrowia aby wspólnie przeprowadzać badania kontrolne. W pierwszej kolejności odwiedzą Przedszkole Butansi, Szkołe Podstawową Butansi oraz Szkołę Podstawową Grace of God w wiosce Butansi. Niedawno odkryliśmy, że niektóre dzieci zarażone wirusem HIV/AIDS nie otrzymują obowiązkowego leczenia. Uważamy, że z tego powodu badania kontrolne są naprawdę potrzebne. Niestety w tym regionie Afyki, ludzie zarażeni wirusem HIV/AIDS są nadal odrzucani przez społeczeństwo. Często wolą ukrywać swoją chorobę niż zdecydować się na leczenie.

 

 

 

Na przestrzeni lat udało nam się stworzyć tak wiele, ale jednocześnie mamy świadomość, że jeszcze bardzo dużo przed nami. Zachęcamy i prosimy o pomoc. Być może w grupie znajomych, przyjaciół znajdą się osoby, które byłyby chętne wesprzeć nasz projekt. Serdecznie zachęcamy do kontaktu z Fundacją SIGNUM, która jest parterem BSUF w Polsce.