Wenecja / Palazzo Donà
07 IX 2021 - 12 IX 2021

Wilhelm Sasnal „Zabić Nudę”

Wystawy

Fundacja Signum ma zaszczyt zaprosić na “Zabić Nudę”, pokaz czterech filmów krótkometrażowych (w tym dwóch premier) Wilhelma Sasnala w Palazzo Donà Brusa w Wenecji.

 

Wilhelm Sasnal (urodzony w Tarnowie 1972, obecnie mieszka i pracuje w Krakowie) jest polskim artystą, zajmującym się zarówno malarstwem jak i filmem.

 

Jego prace są niezwykle osobiste i osadzone w codziennym życiu. Czerpiąc z nurtu polskiej szkoły “kina własnego”, jak również z wizualnej stylistyki niezależnych teledysków, Sasnal z niezwykłą wrażliwością zderza ze sobą obraz z muzyką.

 

Choć artysta razem ze swoją żoną Anką zrealizował kilka filmów pełnometrażowych, krótkie filmy pozwalają mu na większą swobodę w prowadzeniu narracji, a proces twórczy jest zbliżony do procesu towarzyszącemu malowaniu obrazów.

 

 

WYSTAWA OTWARTA W DNIACH: 07-12.2021

GODZINY WYSTAWY: 10.00- 18.00

 

Projekcje o pełnych godzinach

(Ostatnia projekcja o 17.00)

 

Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc

palazzodonabrusa@gmail.com

+39 334 912 3495, +39 366 2494536

 

Adres:

Palazzo Donà Brusa, San Polo 2177, 20125 Wenecja

www.palazzodonabrusa.it

 

 

 

PROGRAM

 

1.Kolumb, 2014/ 27’

Produkcja:

Lismore Castle Arts

Sadie Coles HQ

 

Zainteresowanie Sasnala postacią XV-wiecznego włoskiego odkrywcy zaczęło się po zapoznaniu się z aktualnymi teoriami medycznymi na temat prawdopodobnej choroby dwubiegunowej Krzysztofa Kolumba. Sasnal opowiada historię podróży niezwykłego odkrywcy, przeplatając historyczne fakty z wytworami własnej wyobraźni. Film analizuje stan umysłu i spuściznę kolonizatora w charakterystycznym dla artysty nurcie ‘kina własnego’.

 

2.Zabić nudę, 2021/ 5’33’’

 

Film w bardzo wizualny i intuicyjny sposób zabiera nas w psychodeliczną podróż. Czerpiąc z tradycji kina psychodelicznego, Sasnal wykorzystuje prywatne materiały archiwalne, wprowadza eksperymentalną narrację i zaburzenia wizualne, by w jak najbardziej sugestywny sposób zobrazować doświadczenie psychodeliczne.

 

3.Koreks, 2015/ 14’

produkcja: Johnen Galerie / Esther Schipper Galerie, Berlin

 

Punktem wyjścia dla narracji jest wizyta w starym, rodzinnym domu. Odkrywając opuszczoną przestrzeń, bohater filmu natrafia na niewywołaną taśmę filmową z materiałem, który sfilmował 25 lat temu. W filmie splatają się wspomnienia pierwszych doświadczeń związanych z nauką wywoływania taśmy z wyobrażeniami bohatera o tajemniczej zawartości niewywołanej rolki filmowej.

 

4.Litania, 2015/ 2’43’’

 

Litania w bardzo poetycki i wysmakowany wizualnie sposób konfrontuje motyw religii i popkultury poprzez niejednoznaczne zestawienie tekstu tradycyjnej litanii z popularną piosenką alternatywnego zespołu rockowego lat 80.

 

 

BIOGRAFIA ARTYSTY:

 

Wilhelm Sasnal urodzony w 1972 roku w Tarnowie, mieszka i pracuje w Krakowie. Malarz, rysownik, filmowiec i twórca komiksów.

Prace Wilhelma Sasnala znajdują się w najważniejszych światowych kolekcjach muzealnych, m.in. w Museum of Modern Art i w Solomon R. Guggenheim Museum w Nowym Jorku, Tate Modern w Londynie, Centre Pompidou w Paryżu, Sprengel Museum w Hanowerze, Fondation Beyeler w Riehen, Van Abbemuseum w Eindhoven i Stedelijk Museum w Amsterdamie. Artysta miał wystawy indywidualne m.in. w Kunsthalle Zürich, Camden Arts Centre i Whitechapel Gallery w Londynie, K21 Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen w Dusseldorfie, Haus der Kunst w Monachium, oraz brał udział w licznych wystawach zbiorowych na całym świecie.

Od samych początków kariery artystycznej, Wilhelm Sasnal rozwijał równolegle dwa ważne dla niego nurty: malarstwo i film. W ostatnich latach artysta wraz z żoną Anką kręcił filmy pełnometrażowe: Świniopas (2008), Z daleka widok jest piękny (2011), Aleksander (2013), Huba (2013), Słońce, to słońce mnie oślepiło (2016). Ich filmy były prezentowane na najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych m.in na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie, czy na Festiwalu Filmowym w Berlinie. Sasnalowie zdobyli także nagrodę za Najlepszy Nowy Film Polski podczas 11. edycji Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Wilhelm Sasnal najczęściej pracuje na taśmie 16 mm.

 

 

KURATORKI WYSTAWY:

Małgorzata Kozioł

Paulina Przyborowska

 

KONCEPT KURATORSKI:

Małgorzata Kozioł

 

ASYSTENT ARTYSTY:

Paweł Gardynik

 

WSPÓŁPRACA TECHNICZNA :

Giovanni Slongo

 

POMOC PRZY WYSTAWIE:

Clémence Pons, Elisabetta Strafella, Talula Zuhra Soenharjo

 

PROJEKT PLAKATU:

Wilhelm Sasnal

 

Podziękowania dla Andrzej Przywara, Foksal Gallery Foundation, Yasmine Helou, Soto Acqua,

 

WYSTAWA FINANSOWANA PRZEZ:

Signum Foundation

 

 

Palazzo Donà, Campo San Polo, Wenecja