Wilhelm Sasnal „Zabić Nudę”
Wystawy
Fundacja Signum ma zaszczyt zaprosić na “Zabić Nudę”, pokaz czterech filmów krótkometrażowych (w tym dwóch premier) Wilhelma Sasnala w Palazzo Donà Brusa w Wenecji.
Wilhelm Sasnal (urodzony w Tarnowie 1972, obecnie mieszka i pracuje w Krakowie) jest polskim artystą, zajmującym się zarówno malarstwem jak i filmem.
Jego prace są niezwykle osobiste i osadzone w codziennym życiu. Czerpiąc z nurtu polskiej szkoły “kina własnego”, jak również z wizualnej stylistyki niezależnych teledysków, Sasnal z niezwykłą wrażliwością zderza ze sobą obraz z muzyką.
Choć artysta razem ze swoją żoną Anką zrealizował kilka filmów pełnometrażowych, krótkie filmy pozwalają mu na większą swobodę w prowadzeniu narracji, a proces twórczy jest zbliżony do procesu towarzyszącemu malowaniu obrazów.
WYSTAWA OTWARTA W DNIACH: 07-12.2021
GODZINY WYSTAWY: 10.00- 18.00
Projekcje o pełnych godzinach
(Ostatnia projekcja o 17.00)
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc
+39 334 912 3495, +39 366 2494536
Adres:
Palazzo Donà Brusa, San Polo 2177, 20125 Wenecja
PROGRAM
1.Kolumb, 2014/ 27’
Produkcja:
Lismore Castle Arts
Sadie Coles HQ
Zainteresowanie Sasnala postacią XV-wiecznego włoskiego odkrywcy zaczęło się po zapoznaniu się z aktualnymi teoriami medycznymi na temat prawdopodobnej choroby dwubiegunowej Krzysztofa Kolumba. Sasnal opowiada historię podróży niezwykłego odkrywcy, przeplatając historyczne fakty z wytworami własnej wyobraźni. Film analizuje stan umysłu i spuściznę kolonizatora w charakterystycznym dla artysty nurcie ‘kina własnego’.
2.Zabić nudę, 2021/ 5’33’’
Film w bardzo wizualny i intuicyjny sposób zabiera nas w psychodeliczną podróż. Czerpiąc z tradycji kina psychodelicznego, Sasnal wykorzystuje prywatne materiały archiwalne, wprowadza eksperymentalną narrację i zaburzenia wizualne, by w jak najbardziej sugestywny sposób zobrazować doświadczenie psychodeliczne.
3.Koreks, 2015/ 14’
produkcja: Johnen Galerie / Esther Schipper Galerie, Berlin
Punktem wyjścia dla narracji jest wizyta w starym, rodzinnym domu. Odkrywając opuszczoną przestrzeń, bohater filmu natrafia na niewywołaną taśmę filmową z materiałem, który sfilmował 25 lat temu. W filmie splatają się wspomnienia pierwszych doświadczeń związanych z nauką wywoływania taśmy z wyobrażeniami bohatera o tajemniczej zawartości niewywołanej rolki filmowej.
4.Litania, 2015/ 2’43’’
Litania w bardzo poetycki i wysmakowany wizualnie sposób konfrontuje motyw religii i popkultury poprzez niejednoznaczne zestawienie tekstu tradycyjnej litanii z popularną piosenką alternatywnego zespołu rockowego lat 80.
BIOGRAFIA ARTYSTY:
Wilhelm Sasnal urodzony w 1972 roku w Tarnowie, mieszka i pracuje w Krakowie. Malarz, rysownik, filmowiec i twórca komiksów.
Prace Wilhelma Sasnala znajdują się w najważniejszych światowych kolekcjach muzealnych, m.in. w Museum of Modern Art i w Solomon R. Guggenheim Museum w Nowym Jorku, Tate Modern w Londynie, Centre Pompidou w Paryżu, Sprengel Museum w Hanowerze, Fondation Beyeler w Riehen, Van Abbemuseum w Eindhoven i Stedelijk Museum w Amsterdamie. Artysta miał wystawy indywidualne m.in. w Kunsthalle Zürich, Camden Arts Centre i Whitechapel Gallery w Londynie, K21 Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen w Dusseldorfie, Haus der Kunst w Monachium, oraz brał udział w licznych wystawach zbiorowych na całym świecie.
Od samych początków kariery artystycznej, Wilhelm Sasnal rozwijał równolegle dwa ważne dla niego nurty: malarstwo i film. W ostatnich latach artysta wraz z żoną Anką kręcił filmy pełnometrażowe: Świniopas (2008), Z daleka widok jest piękny (2011), Aleksander (2013), Huba (2013), Słońce, to słońce mnie oślepiło (2016). Ich filmy były prezentowane na najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych m.in na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie, czy na Festiwalu Filmowym w Berlinie. Sasnalowie zdobyli także nagrodę za Najlepszy Nowy Film Polski podczas 11. edycji Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Wilhelm Sasnal najczęściej pracuje na taśmie 16 mm.
KURATORKI WYSTAWY:
Małgorzata Kozioł
Paulina Przyborowska
KONCEPT KURATORSKI:
Małgorzata Kozioł
ASYSTENT ARTYSTY:
Paweł Gardynik
WSPÓŁPRACA TECHNICZNA :
Giovanni Slongo
POMOC PRZY WYSTAWIE:
Clémence Pons, Elisabetta Strafella, Talula Zuhra Soenharjo
PROJEKT PLAKATU:
Wilhelm Sasnal
Podziękowania dla Andrzej Przywara, Foksal Gallery Foundation, Yasmine Helou, Soto Acqua,
WYSTAWA FINANSOWANA PRZEZ:
Signum Foundation
Palazzo Donà, Campo San Polo, Wenecja