Rybojady
12 IV 2008 - 20 IV2008

WARSZTAT RADOŚCI ŻYCIA PODCZAS II SPOTKAŃ ZE SZTUKĄ I DZIAŁAŃ SPOŁECZNYCH

Działalność pomocowa

Tegoroczne zadanie „Warsztatu Radości Życia” dla dzieci – podopiecznych Fundacji Signum, polegało na ratowaniu świata… Dzieci dokonywały wyboru rzeczy, które próbowały ocalić. Wybór – przez zabawę w Arkę Noego – był lekcją dostrzegania hierarchii ważności spraw w życiu. Uratowaliśmy spory kawałek świata: żywioły, kolory, dźwięki, drzewo, rybę, książki, chleb, ale też poczucie humoru… W finale zabawy wszyscy popłynęli prawdziwą arką z tym, co zdołali zabrać, na drugi brzeg jeziora – miejsce symbolicznego ocalenia.

 

Podczas Warsztatów reaktywowały się założone w ubiegłym roku: Grupa Koloru, Grupa Dźwięku, Grupa Słowa, Grupa Ruchu i Grupa Smaku. Poprowadzili je autorzy programów szczegółowych – studenci poznańskiej ASP z XII Pracowni Malarstwa prof. Janusza Marciniaka. Współpracę i niezawodną pomoc pedagogiczną zapewniły Warsztatowi Hanna Bednarz, Hanna Przyborowska, Milena Stasiak i Patrycja Trojanowska.

 

Nowa, stworzona w tym roku formacja warsztatowa – Grupa Akcji, nawiązując do Króla Maciusia I J. Korczaka, zorganizowała dziecięcą debatę polityczną na temat możliwości naprawy świata i urządziła w Rybojadach prawdziwą… manifestację polityczną. Pojawiły się na niej rozmaite hasła, m.in., „Żeby wszystko było za darmo!”, „Codziennie lody!”, a także „Szanuj innych!”. Cóż, było to dopiero wprowadzenie do teorii i praktyki demokracji…

 

W tegorocznym „Warsztacie Radości Życia” wzięło udział 23 dzieci. Pracowało i bawiło się z nimi 20 wolontariuszy (studentów ASP). Nieocenionego wsparcia Warsztatowi udzielili goście: Agata Grzywińska, Paulina Przyborowska, Tomasz Marciniak i Kuba Janicki.
Wszystkim serdecznie dziękujemy!

 

Autorzy i realizatorzy programów szczegółowych:
GRUPA KOLORU: Zuza Dąbrowska, Wojtek Mazur, Monika Szydłowska
GRUPA RUCHU: Kamil Banach, Robert Stefaniak, Jarek Umiński
GRUPA SŁOWA: Robert Bodnar, Aleksandra Korbolewska
GRUPA DŹWIĘKU: Krzysztof Baran, Pola Bronakowska, Ada Ronżewska
GRUPA SMAKU: Joanna Malinowska, Agnieszka Popek
GRUPA AKCJI: Dawid Korzeniowski, Dorota Pawlicka, Łucja Pohl, Ania Wziątek, Wojtek Tubaja, Marcin Klęk, Magda Marnysz

 

Rybojady