Łódź / Signum Foundation Gallery
08 X 2015 - 25 X 2015

PAWEŁ GROBELNY „FORM”

Wystawy

Wystawa „Form”, którą prezentujemy podczas Łódź Design Festival jest polską premierą, wcześniej była prezentowana podczas Paris Design Week w 2012r.

 

Zespół geometrycznych form o konstruktywistycznej proweniencji tworzy instalację na styku czystej sztuki i przedmiotu użytkowego, doskonale wpisując się w twórcze oeuvre Pawła Grobelnego.

 

Minimalistyczna forma i gra z równowagą to ciąg dalszy poszukiwań nad granicami obiektu nie użytkowego a przedmiotu użytkowego, rozpoczętego wcześniejszym projektem Un/functional. Konstrukcje są tak wyważone, iż po wypełnieniu ich książkami lub czasopismami stabilizują się, zmieniając swoją funkcję.Użycie tych obiektów sprawia, iż z abstrakcyjnych konstrukcji przekształcają się one w funkcjonalne meble.

 

Paweł Grobelny – projektant i kurator wystaw. Studiował w Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu, Lyonie i Paryżu. Był stypendystą Rządu Francuskiego w Paryżu, programu Casa de Velazquez – Academie de France w Madrycie oraz programu Residency Unlimited w Nowym Jorku. W roku 2009 wybrany został w Brukseli do prestiżowego grona „100 Young Creative Talents” w ramach Roku Kreatywności i Innowacji Unii Europejskiej. Jego prace znajdują się między innymi w kolekcjach Muzeum Designu w Monachium i Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

Projektuje dla przemysłu jak i kolekcje autorskie, często na zamówienie instytucji kulturalnych i galerii. Jego prace można było oglądać między innymi podczas Vienna Design Week, Paris Design Week, Tokyo Design Week, Seoul Design Olympiad o raz podczas Biennale Designu w Saint-Etienne i Kortrijk.

 

Oprócz projektowania zajmuje się projektami kuratorskimi. Jest kuratorem cyklu wystaw „Unpolished. Young Design from Poland” oraz „Polished Up. Design from Poland” (wspólnie z Agnieszką Jacobson-Cielecką) popularyzujących polski dizajn poza granicami kraju. Wystawa Unpolished, która w 2011 roku wygrała w konkursie kuratorskim zorganizowanym przez Muzeum Designu w Helsinkach w ramach Światowej Stolicy Designu, była prezentowana między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bukareszcie, Muzeum Sztuk Użytkowych w Budapeszcie, Muzeum Designu w Kolonii oraz w Korea Foundation w Seulu na Inno Design Tech Expo w Hong Kongu. W 2011 roku Paweł Grobelny był również kuratorem wystawy „Design: Croatia, Serbia, Slovenia”. Szczególnie interesują go działania na pograniczu sztuki i projektowania. Docenia współpracę zarówno z przemysłem jak i z instytucjami kultury.

 

Oprócz projektowania i realizacji wystaw pisze o dizajnie współpracując z kwartalnikiem projektowym 2+3D.

 

Kurator wystawy Grzegorz Musiał

 

Signum Foundation Gallery, Ul. Piotrkowska 85, Łódź