Gdańsk / Europejskie Centrum Solidarności
30 IX 2023

Łódź-łza / premiera eseju na dwa głosy, sopran i kontrabas

Wystawy

Łódź-łza/ premiera eseju na dwa głosy, sopran i kontrabas

 

Tekst: Krzysztof Czyżewski, Tadeusz Sławek

Głos Pierwszy: Tadeusz Sławek

Głos Drugi: Krzysztof Czyżewski

Śpiew: Joanna Kściuczyk-Jędrusik

Muzyka: Bogdan Mizerski

 

Premiera: 30 września 2023, godzina 20.00, Europejskie Centrum Solidarności, ogród zimowy

 

Mecenas projektu: Fundacja Signum

Partner wspomagający: Europejskie Centrum Solidarności

 

„Łódź-łza” to performance rozpisany na dwa głosy i instrument muzyczny, zbliżony w formie do dialogu filozoficznego, wzbogaconego dramaturgicznie specjalnie dla niego skomponowaną muzyką o charakterze medytacyjnym. Scenariusz wydarzenia powstał poprzez listowną korespondencję dwojga myślicieli i pisarzy zaangażowanych w problematykę uchodźczą, etosu gościnności i etyki solidarności.

 

Inspiracją i istotnym punktem odniesienia dla tekstu i muzyki performance’u jest łódź z Lampedusy, którą kobieta z noworodkiem i piętnastu mężczyzn przepłynęli z Afryki przez Morze Śródziemne, aż na tę włoską wyspę. Dzięki zaangażowaniu Jarosława Mikołajewskiego łódź została sprowadzona do Polski przez Fundację Signum i przekształcona przez jej nowych właścicieli w „mobilny pomnik uchodźców”.

 

Premiera przewidziana jest na 30 września w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, jako wydarzenie towarzyszące 80 urodzinom Lecha Wałęsy. W zamierzeniu twórców performance’u korespondencja będzie trwała dalej, rozwijała się wraz z podróżą mobilnego pomnika uchodźców przez Polskę, wzbogacała się o listy/głosy innych osób, o dyskusje prowadzone zwłaszcza z młodym pokoleniem.

 

Krzysztof Czyżewski – pisarz, reżyser i animator działań międzykulturowych, współtwórca Ośrodka Pogranicze – sztuk, kultur, narodów w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze. W 2011 roku wraz z zespołem Pogranicza otworzył Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Inicjator programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowej, wykładowca wielu uniwersytetów w Europie i USA, obecnie jest profesorem Uniwersytetu Bolońskiego i Rutgers University. Jest poetą, eseistą, tłumaczem, redaktorem naczelnym czasopism o tematyce kulturalnej, laureatem wielu prestiżowych wyróżnień i nagród. W 2001 roku opublikował książkę Ścieżka pogranicza, w 2008 zbiór esejów Linia powrotu. Zapiski z pogranicza, w 2017 Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei. W roku 2019 Międzynarodowe Centrum Kultury opublikowało jego książkę W stronę Xenopolis, za którą został uhonorowany nagrodą Ambasadora Nowej Europy Ambasadora Nowej Europy.

 

Bogdan Mizerski – artysta muzyk, kontrabasista, kompozytor, autor tekstów, producent. Od 1980 r. gra koncerty solowe, w latach 1982-1983 z grupą przyjaciół Krzysztofa Knittla uczestniczył w podziemnych koncertach Solidarność w Warszawie, Gdańsku i Łodzi. Od 1985 r. występuje z recitalem Puć tu do mnie według Witkacego, komponuje i nagrywa muzykę do filmu, pantomimy. Współpracował z Teatrem Witkacego w Zakopanem, Akademią Ruchu, Wrocławskim Teatrem Pantomimy, teatrem Elizabeth Czerczuk w Paryżu. W latach 1987-1991 był liderem, wokalistą i basistą w zespole bluesowym Blustro. Grał live music do projekcji niemego filmu pt. Gabinet doktora Caligari oraz na wernisażach współczesnego malarstwa – Zdzisława Beksińskiego i Andrzeja Szewczyka.

 

Tadeusz Sławek – poeta, tłumacz, eseista, literaturoznawca, profesor nauk humanistycznych, w latach 1996-2002 rektor Uniwersytetu Śląskiego. W latach 90. prowadził także wykłady na uczelniach wyższych w Neapolu i Stanford. Specjalizuje się w historii literatury angielskiej i amerykańskiej oraz teorii literatury. Jest także tłumaczem z języka angielskiego poezji takich pisarzy, jak: Wendell Berry, William Blake, Allen Ginsberg, Seamus Heaney, Robinson Jeffers, Thomas Merton. Publikował też m.in.: w pismach brulion, Gazeta Wyborcza, Gazeta Katowicka, Odra, Res Publica Nowa. Od 2015 prowadzi w Radiu Katowice audycję muzyczną Uszy duszy. W 2017 roku został laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej. W roku 2020 nominowany do Nagrody Literackiej Nike za książkę Kafka. Życie w przestrzeni bez rozstrzygnięć.

 

Joanna Kściuczyk-Jędrusik – polska śpiewaczka operowa (sopran), primadonna Opery Śląskiej, konferansjer.  Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku. Debiutowała partią Paminy w Czarodziejskim flecie Wolfganga Amadeusa Mozarta w Düsseldorfie. Od 1992 solistka Opery Śląskiej w Bytomiu. 19 grudnia 2010 wystąpiła wraz z Leokadią Duży w Sali Koncertowej im. Adama Didura w cyklu pt. Spotkanie z Artystą. Poza repertuarem operowym śpiewa także muzykę oratoryjno-kantatową oraz operetkową i popularną.

 

 

Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1, 80-863 Gdańsk