KOJI KAMOJI „RYSUNKI ZIEMI I POWIETRZA”
Wystawy
Koji Kamoji
„Rysunki ziemi i powietrza”
27.08 – 30.11.2021
Kurator Grzegorz Musiał
Signum Foundation Gallery Ul. Piotrkowska 85
Przestrzeń zawsze była dla mnie najważniejszym problemem w mojej praktyce artystycznej, skupiałem się na niej tworząc różne prace. Instalacje takie jak: przestrzeń ogrodu, kamień oświęcimski, łódki z trzciny, najpiękniejszy kąt otwarcia drzwi itd., ale także obrazy, które traktowałem tak samo.
Rysunki ziemi i powietrza, tytuł obecnej wystawy przyszedł do mnie nagle, musiało coś dojrzewać we mnie. Wydaje mi się że „to „pasuje do tych prac, które są pokazane na wystawie.
Chciałem wyrazić w niej odczucie bezpośredniego dotyku powietrza w formie małego obrazu.
Kiedyś napisałem krótki tekst o Haiku, który może wyjaśnić to odczucie.
O HAIKU :
Sztuka zawsze tęskniła za tym , co nie widoczne, niedotykalne, a jednocześnie dotykające nas jak wiatr, tęskniła za poezją. Haiku jest poezją, w której forma opisowa jest znikoma. Zwraca naszą uwagę na fakt, że jest kropla wody ,że pada deszcz i żabka żyje, bo jest i nic więcej. Nie mówi o swoich emocjach i wtedy my stajemy się tą małą żabką, kroplą deszczu i tym poetą, który stał wtedy zmoknięty w tym deszczu. 1991
Z okazji wystawy w Signum Foundation Gallery. Wrzesień 2021.
Koji Kamoji
Koji Kamoji ur. W 1935 r. w Tokio, jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych Musashino w Tokio.
W 1959 r. przyjechał do Polski i podjął studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni prof. Artura Nacht-Samborskiego. Po dyplomie w 1967 r. rozpoczął współpracę z powstałą w 1966 r. Galerią Foksal, wchodząc w krąg artystów tworzących jądro awangardowej galerii: Henryka Stażewskiego, Edwarda Krasińskiego, Tadeusza Kantora, Zbigniewa Gostomskiego. W przyszłości wielokrotnie wspólnie wystawiali w Polsce i za granicą.
Koji Kamoji jest artystą , który w swojej praktyce artystycznej: malarstwo, obiekty, instalacje, łączy swój dalekowschodni rodowód z praktyką i doświadczeniem środkowoeuropejskim. Jest wizualnym poetą , który poprzez lapidarny gest i duchowe skupienie potrafi zmienić otaczającą nas rzeczywistość. Używa prostych, mocnych symboli: dziura, kamień, woda.
W niewielkim tekście towarzyszącym pierwsze indywidualnej wystawie w Galerii Foksal w 1967 r. artysta w pewien sposób określił swoją artystyczną misję.
„Moja praca podobna jest do przestrzeni urbanistycznej. Ważne są dla mnie: rozstaw, ciężar, faktura i tło przestrzeni – tylko cel jest u mnie odwrotny niż w urbanistyce. Nie chodzi mi o budowanie czegoś nowego, lecz odnalezienie i utrwalenie rzeczy, o których zapominamy i świata od którego się oddalamy. Chciałbym znaleźć taką formę, aby uzyskać ich obecność.”
„Rysunki ziemi i powietrza” są najnowszym cyklem prac powstałych w ciągu ostatnich miesięcy. Słowo „rysunek” oznacza dla artysty coś podstawowego, bez zbędnego elementu dekoracyjnego. Słowo „ziemia” ma oczywiste związki z kamyczkami, które są używane w tych pracach, linie sugerują obecność struktury ziemi. „powietrze” jest bezpośrednim dotykiem.
Wystawie towarzyszy tekst artysty i film dokumentalny Małgorzaty Potockiej: Koji Kamoji „Modlitwa do bytu” zrealizowany w 2017 r.
Signum Foundation Gallery, ul. Piotrkowska 85, Łódź