Łódź / Signum Foundation Gallery
14 XII 2016 - 28 II 2017

KOJI KAMOJI BEGINNING A SENTENCE

Wystawy

Koji Kamoji ur. W 1935 r. w Tokio jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych Musashino w Tokio.

 

W 1959 r. przyjechał do Polski i podjął studia w warszawskiej Akademii sztuk Pięknych, w pracowni prof. Artura Nacht-Samborskiego. Po dyplomie  w 1967 r. rozpoczął współpracę z  powstałą w 1966 r. Galerią Foksal, wchodząc  w krąg artystów tworzących jądro awangardowej galerii: Henryka Stażewskiego, Edwarda Krasińskiego, Tadeusza Kantora, Zbigniewa Gostomskiego. W przyszłości wielokrotnie wspólnie wystawiali w Polsce i za granicą.

 

Koji Kamoji jest artystą , który w swojej praktyce artystycznej: malarstwo, obiekty, instalacje,  łączy swój Dalekowschodni rodowód z praktyką i doświadczeniem środkowo-europejskim. Jest wizualnym poetą , który poprzez lapidarny gest i duchowe skupienie potrafi zmienić otaczającą nas rzeczywistość. Używa prostych, mocnych symboli: dziura, kamień, woda.

 

W niewielkim tekście towarzyszącym pierwsze indywidualnej wystawie w Galerii Foksal w 1967 r. artysta  w pewien sposób określił swoją artystyczną misję.

 

„Moja praca podobna jest do przestrzeni urbanistycznej. Ważne są dla mnie rozstaw, ciężar, faktura i tło przestrzeni – tylko cel jest u mnie odwrotny niż w urbanistyce. Nie chodzi mi o budowanie czegoś nowego, lecz odnalezienie i utrwalenie rzeczy, o których zapominamy i świata od którego się oddalamy. Chciałbym znaleźć  taką formę, aby uzyskać ich obecność.”

 

Instalacja „Zaczynając zdanie.” 1983-2016 jest zbiorem słów: napisanych, pomyślanych, przemilczanych , a także znaków-ideogramów obrazujących wszechświat. Sfera ziemska w tej instalacji zawiera się jedynie między dwoma słowami: ciało-śmierć.

 

Realizacje Koji Kamoji  są z reguły dedykowane określonym przestrzeniom, w tym przypadku jest to przestrzeń Signum Foundation Gallery.

 

Wystawie towarzyszy publikacja: „Koji Kamoji, Beginning a Sentence” wydana w nakładzie 49 numerowanych i sygnowanych egzemplarzy, oraz tekst Marii Morzuch, kuratorki Muzeum Sztuki w Łodzi.

 

Kurator wystawy Grzegorz Musiał

 

 

 

 

Zaczynając zdanie

to wystawa ,w której Koji Kamoji kreśli partyturę na  akordy znaczeń odwiecznych.

Krajobraz  słów o wielkiej wadze, które  spisane na prostych tabliczkach na ekspozycji mają  realnie różną siłę grawitacji. Opuszczony bowiem z każdego słowa  kamień jest na odmiennej, innej wysokości wobec pozostałych. Stan fizycznej obecności z różnorodnością ciężaru są bliższe naszej konkretnej relacji w przestrzeni.

A w samych znaczeniach, zawarty  jest zarówno nasz poziom i pion, przepływ i przeciąg od góry do dołu i z powrotem – od wizerunku słowa – Niebo przez Ciało do Śmierci  jak  Sky, Body, Death.

W sztuce długiego trwania artysta zestawia odmienne faktury ,dopełnia puste z pełnym, wiotkość z ciężarem, gdy zwykle fizykalne ciśnienia opisują egzystencjalny bagaż i ciężar symbolu.

Koji Kamoji to mistrz prostej formy i pełnej kompozycji z niczego (giętka trzcina,  pustka, dziura w obrazie, wygięte aluminium ).  Strzępki realiów przywołują wspomnienie prostej zabawy z dzieciństwa, nieokreślonego szczęścia, potencjalnej pełni.

Jednoczesny koncept i duchowość tej sztuki pozwala na balans, potencjalną harmonię  mitycznego słowa i realności życia.

Turbulencje wagi słowa, co zmienia się w czasoprzestrzeni doświadczenia, gdy rośnie w siłę i znaczenie staje się niebotycznym pomnikiem lub odwrotnie – obraz słowa zbliża nas do  ciszy, w relacjach  pomiędzy nami wszystkimi. Również pomiędzy artystami, gdy przywołane jest memento prekursora awangardy Henryka Stażewskiego „Zmieniaj się powoli” lub tytuł wspólnej wystawy z Edwardem Krasińskim, przyjacielem, którego już nie ma – „Pasek i cień”.

Zgodnie z zawołaniem poety, powtórzmy  „Jak dobrze, że Pan nie mnoży słów”.

Koji Kamoji związany jest od początku z Galerią Foksal w Warszawie  a  w Łodzi z Muzeum Sztuki począwszy od „Atelier 72” w Edynburgu  przez indywidualną wystawę „Dziura-wiatr-kamienie”, po  ekspozycje „Dziura-księżyc-cisza”, „Woda” w Galerii 86.

Teraz  Signum Foundation Gallery w Łodzi wraz z wystawą publikuje unikatową książeczkę  artysty , gdzie pojawia się rysunek słowa,  kompozycji geometrycznej, linii ale także zjawiska zwykłego kurzu.

Maria Morzuch

 

Signum Foundation Gallery, ul. Piotrkowska 85, Łódź