Łódź / Signum Foundation Gallery
12 XII 2021 - 15 III 2022

JERZY TABOR „PROJEKCJA”

Wystawy

Jerzy Tabor

„ Projekcja”

11.12 -15.03.2022

Signum Foundation Gallery  Łódź  ul. Piotrkowska 85

 

Prezentowane prace powstały na przestrzeni ostatnich lat. Nawiązują do niespecyficznego zaburzenia widzenia, które rozwinęło się u mnie w wyniku silnych emocji oraz jako następstwo miesięcy wpatrywania się nocą w zimne światło podświetlarki, służącej w animacji do kontrolowania zmian na przestrzeni czasu. Wizualne doświadczenie nierealnych obrazów nakładających się na rzeczywistość, stało się dla mnie punktem wyjścia do refleksji nad relatywnością odradzających się i zamazujących wspomnień. To, czego nie można rozpoznać może być przedmiotem badania naszych obsesji i lęków. W abstrakcji możemy skonfrontować się z obrazem i przekonać się jakie emocje projektujemy. Wymaga to pokonania lęku przed tym, co można zobaczyć. To jak spojrzeć w zwierciadło, a nie ma nic straszniejszego i jednocześnie bardziej fascynującego niż przejrzeć samego siebie. Najbardziej pociągający jest dla mnie brak reprezentacji albo moment jej ukrycia. Półtony wyłaniające się z ciemności pokazują nie to, jaka jest niezmienna i obiektywna postać rzeczy ale to, co nieświadome. Mamy wtedy do czynienia z podwójną projekcją – wyświetlanym obrazem i okiem aktywnym w projekcji swoich widzeń.

 

Jerzy Tabor

 

 

Jerzy Tabor tworzy w polu abstrakcji, która najpełniej przenosi jego przeżycia, wspomnienia, stany emocjonalne i kondycje psychofizyczne w pracach filmowych – animacjach, rysunkach i fotografiach. Zaproponowana mapa jego osobistych doświadczeń staje się częścią spojrzenia odbiorcy właśnie dzięki abstrakcji. Artysta stawia pytanie: a może widzisz tak jak ja? W tym podejściu otwiera się możliwość na współodczuwanie i współbycie – na spotkanie pozbawione estetyzacji, monumentalnego gestu, efektów wizualnych. Na wystawie (będącej jednocześnie dyplomem na Wydziale Operatorskim, na kierunku Animacji) w Galerii Signum znalazły się prace animacyjne/filmowe/instalacyjne, rysunki, oraz kreacyjno-świetlne dokumentacje fotograficzne. Układają się w konstelację emocjonalnych, pulsujących żywych obrazów, które głęboko zapadają w pamięć dzięki wielopoziomowej, intymnej narracji i oryginalnej, autorskiej postawie.

Nie razi mnie ostre światło. Przeciwnie – lubię się w nie wpatrywać by widzieć więcej. Lubię też przejrzeć się w tajemnicy i uczynić z niej własne doświadczenie, być w jej centrum. Prace Jerzego Tabora to zaproszenie do środka tajemnicy. Teraz widzę tak jak on.

 

Wojciech Puś

promotor

 

Biografia

 

Jerzy Tabor – animator, jego prace były prezentowane m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (film „Nonrecognition” w ramach wystawy online „MSN Home Office. Intymność jako tekst” kuratorka: Natalia Sielewicz, 2020), Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego / oddział Muzeum Narodowego w Warszawie (instalacja świetlna/animacja „Pocałunek” w ramach koncertu „W brzask” kuratorki: Ania Miczko i Krzysztof Bagiński, 2021), na Fotofestiwalu w Łodzi (esej w publikacji „Bezkres” i seria prac na jedwabiu w ramach przestrzeni „Bezkres” na wystawie „Re:Inkarnacja” kurator: Józef Robakowski, 2021). Prace plastyczne artysty były publikowane m.in. w wydawnictwie „Wormhole” (Kunstakademie Düsseldorf, 2020), „Bezkres” (Fotofestiwal / PWSFTViT w Łodzi, 2021) oraz jako seria unikalnych okładek albumu muzycznego „Nonrecognition” (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie / Fundacja Ocalenie, 2020). Jest twórcą animacji i projekcji do przedstawień „Podróże Guliwera” (reż. Paweł Miśkiewicz, 2019) i „Tonąca dziewczyna” (reż. Karol Klugowski, 2021) w Starym Teatrze w Krakowie. Twórca autorskich interwencji animacyjnych i VFX w filmie „Endless” i serialu „Queer Landscapes” (reż. Wojciech Puś, premiera w Musée du Louvre, Paryż i Haus der Kulturen der Welt, Berlin w ramach festiwalu Rencontres Internationales, 2021).

 

 

 

Signum Foundation Gallery, ul. Piotrkowska 85, Łódź