III SPOTKANIA SZTUKI I DZIAŁAŃ SPOŁECZNYCH
Działalność pomocowa
W ramach Spotkania studenci XII Pracowni Malarstwa ASP prof. Janusza Marciniaka podjęli zadanie, któremu jeszcze w Poznaniu został nadany tytuł Agora. W tym roku miejscem naszej pracy artystycznej miał być rynek w Trzcielu. Rynek to „poważna sprawa”. W starożytnej Grecji był centrum życia politycznego i religijnego, miejscem wymiany informacji i idei. Na agorze narodziła się demokracja. Chcieliśmy spróbować przypomnieć o tym mieszkańcom Trzciela. Ożywiając rynek, zamierzaliśmy ożywić mieszkańców. Chodziło nam o to, aby sprowokować estetyczne, ale też polityczne myślenie o tej przestrzeni i przeprowadzić rozmowy na różne tematy.
Zadaniem artystycznym miała być przemyślana interwencja wizualna i manifestacja sztuki na rynku. Po dyskusji i wnioskach z doświadczenia parady w Trzcielu, która była częścią projektu Agora i którą zrealizowaliśmy z dziećmi, uznaliśmy, że musimy jeszcze popracować nad formami kontaktu z mieszkańcami Trzciela, aby ci ostatni zechcieli wyjść z domów i spotkać się z nami na rynku.
Wieczory wypełniły nam rozmowy i praca indywidualna. A&K stworzyli instalację Ścieżka utopii, układając bezpośrednio na lustrze wody ścieżkę z niebieskich, abstrakcyjnych obrazów, która połączyła brzeg stawu z wyspą. Urocza ścieżka, którą jednak trudno byłoby dostać się na wyspę, wyrażała przewrotne przesłanie tego projektu. Robert Bodnar zaprosił nas na roboczy pokaz swojej pracy dyplomowej w ultrafioletowym świetle i na kolejną rozmowę (też w ultrafioletowym świetle) na pasjonujący go temat rzeczywistości wirtualnej. Powstało lub zaczęło się kilka interesujących prac malarskich (Sylwia Kuźnik, Kasia Miarka, Anita Bednarek, Ola Korbolewska, Jarek Umiński, Tomasz Pieszko).
/ Janusz Marciniak
Rybojady