Rybojady
12 IV 2008 - 20 IV 2008

II SPOTKANIA SZTUKI I DZIAŁAŃ SPOŁECZNYCH

Działalność pomocowa

II Spotkanie Sztuki i Działań Społecznych wypełniła praca twórcza studentów i artystów zaproszonych przez Fundację Signum. Działaliśmy, jak w ubiegłym roku, w fabryce Stal-Tech Jana Sawickiego w Trzcielu. Jesteśmy wdzięczni p. Sawickiemu i robotnikom za pomoc, której nam udzielali, i za to, że zgodzili się, żebyśmy na tydzień zamienili czynną fabrykę w przystanek sztuki. Powstało wiele prac malarskich i form przestrzennych. Instalacja Agnieszki Popek (Girls), obiekt ze stali (bez tytułu) i eksperymentalne lampiony Ady Ronżewskiej oraz performance Janusza Marciniaka (19.04.08) do natchnionego buddyzmem tekstu T. Mertona (dedykowany „sprawcom” i fundatorom Spotkań i Warsztatu, czyli Hani i Jarkowi Przyborowskim).

 

Popołudnia wypełniły wykłady, m.in., Wieczór z rzeczywistością wirtualną (Robert Bodnar), Wieczór z architekturą (Ada Ronżewska) i Wieczór z filozofią (Joasia Malinowska). Nadprogramowo odbyło się małe seminarium informatyczne dla budowniczych stron www, które poprowadził Tomasz Marciniak, oraz wycieczka do podziemi Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (rezerwat nietoperzy).
Do historii spotkań w Rybojadach przejdzie kolacja włoska przygotowana przez Rafała Labijaka… Rafał sprawił nam również niezwykłą niespodziankę muzyczną, zapraszając nas (25 osób specjalnie zamówionym autobusem) na filmowy koncert U2 (3D) w Poznaniu.

 

Dzięki Robertowi Bodnarowi i Tomaszowi Marciniakowi było w Rybojadach sporo improwizowanej muzyki gitarowej i piosenki poetyckiej. W finale wystąpił z nimi Jarosław Przyborowski, który zagrał piękną solówkę na miniaturowym modelu gitary Gibson Les Paul. Wieczory muzyczne prowadzili Kamil Banach, Krzysztof Baran i Jan Sawicki.

 

Cieszymy się, że zaproszenie na dzień finałowy przyjęli i przyjechali do nas: Jerzy Fornalik, Janusz Głowacki, Elżbieta Labijak, pp. I. J. Sawiccy i prof. Józef Walczak oraz pracownicy Lama Gold: Joanna Mek-Imała z mężem i synkiem Mateuszem, Krzysztof Makowski, Maciej Markowski i Zbigniew Theus.
/ Janusz Marciniak

 

Rybojady