Łódź / Signum Foundation Gallery
2 III 2016 – 30 IV 2016

ANDRZEJ KARMASZ „IDENTYFIKACJE”

Wystawy

Andrzej Karmasz Identyfikacje

 

Urodzony w 1976 roku w Gdańsku, gdzie mieszka i pracuje.

Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom w roku 2003 w pracowni malarstwa prof. Hugona Laseckiego.

Artysta wizualny.

 

Istotną rolę w kształtowaniu się osobowości twórczej Karmasza odegrało Japanese Government Scholarship – Monbukagakusho w latach 2004 -2006 oraz podróże po Chinach i Tajlandii, efektem czego były projekty artystyczne, w których opowiada o procesach transformacji, i miedzykulturowym przenikaniu. Jego transformacje poprzedzone są wnikliwymi studiami kultur, obyczajów, codziennych zachowań i rytuałów.

 

Karmasz najczęściej przybiera role kobiece, maskaradowy wymiar tożsamości w jego metamorfozach dotyczy również relacji płci i przekraczania ich podziałów. Seksualny kamuflaż to praktyki artystów zafascynowanych odwiecznym mitem Androgyne.Wizerunkom Karmasza nie sposób odmówić narcystycznego zapatrzenia w siebie, ale ważniejsze jest doświadczenie własnej tożsamości oglądanej w różnych odbiciach i odgrywanej w różnych rolach.

 

Jego najbardziej znaną realizacją jest cykl autoportretów pt. „Hybrydy”, w ramach której nieustannie poddaje przekształceniom swój własny wizerunek. Wciela się w rolę kobiety korzystając z doświadczeń zdobytych podczas nauki w szkole dla Gejsz w Tokio /Autoportret – Geisha II 2005 / lub staje się Yang Kuei Fei /2005/ z Pekińskiej opery, czy nigeryjską kobietą / Autoportret – Nigerian woman from Fulani, 2005/.

 

Sam na sobie doświadcza możliwości i ograniczeń kulturowej asymilacji. Poprzez transformacje dokonuje swoistej transgresji zarówno płciowej, jak i kulturowej.

 

Nagromadzenie wizerunków, wielość ról proponowanych przez różne kultury sprawia, że człowiek bez maski jest Innym, kimś poza, nieprzystającym.

 

Na wystawie Identyfikacje pokazujemy trzy wybrane autportrety z cyklu „Hybrydy” z lat 2005 -2007. Caly cykl znajduje sie w kolekcji Fundacji Signum.

 

Wystawa jest częścią programu międzynarodowej konferencji naukowej Być w mniejszości, być mniejszością, zorganizowanej przez Uniwersytet Łódzki w dniach 2-4 .03.2016

 

Kurator wystawy Grzegorz Musiał

 

Signum Foundation Gallery, Ul. Piotrkowska 85, Łódź